Az Ön Kedvence, a mi Szenvedélyünk.

Szibériai husky

Közepes testű, szánhúzó kutyafajta. Testfelépítése az erő, a sebesség és az állóképesség tökéletes egyensúlyát tükrözi. Kétrétegű, közepes hosszúságú bundával, felálló fülekkel és bozontos farokkal rendelkezik. A fajta többféle színben ismert - beleértve a fehéret is - különféle jegyekkel és mintázatokkal.

Tudnivalók
  • Tapasztalt kutyatartóknak javasolt
  • Az átlagosnál több foglalkozást igényel
  • Kiadós sétákra van szüksége
  • Napi egy-két órás sétát igényel
  • Közepes testű
  • Minimális nyáladzás
  • Napi szintű ápolást igényel
  • Nem hipoallergén fajta
  • Beszédes
  • Őrzőkutya, ugat és riaszt
  • Egyéb kisállatokhoz előzetes szoktatás szükséges
  • Gyermekek mellé előzetes szoktatás szükséges

Személyiség

Bár a szibériai husky szíve mélyén munkakutya, mégis rendkívül barátságos, gyengéd és éber jellemű. Független természete miatt nem tündököl obedience-ben, nem szereti a kiképzést, ugyanis szelektíven egy célra lett tenyésztve. Aktív és mozgékony, emiatt nehezen lehet társkutyaként tartani. Ritkán ugat, ám előszeretettel vonyít - ez a szomszédokat kevésbé ragadtatja el.

Története és származása

Származási ország: Oroszország

Az egyik legősibb és legtisztább északi szánhúzó kutyafajta. Úgy tudni, hogy szülőhazájában, Szibériában már 3000 évvel ezelőtt is tenyésztették. A terület őslakosai számára a husky kulcsfontosságú volt a túléléshez. Szelektíven tenyésztették, hogy képes legyen nagy sebességgel, nagy távolságokra szállítani a terhet. A huskyk a családok mellett éltek, emiatt a legjobb szánhúzó kutyákat már ebben az ősi tenyésztési programban is kizárólag olyan egyedekkel keresztezték, amelyek nem mutatták jelét agressziónak és amelyek a gyermekekkel is barátságosan viselkedtek.

A XIX. század végén ennek a „szuperkutyának” a híre eljutott Amerikába is. 1909-ben egy csapat huskyt küldtek Alaszkába, hogy részt vegyenek egy ottani szánhúzó versenyen, ahol is könnyedén legyőzték az addig uralkodó fajtát, a nagyobb testű, de lassabb malamutot.

A II. világháborút követően az Egyesült Államok hadserege kereső- és mentőkutyaként alkalmazta a fajtát az Északi-sarkvidéken. Ennek köszöhetően a fajta egyre népszerűbbé vált, és hamarosan elterjedt Európában is, ahol hamar kedvence lett az olyan gazdiknak, akik a szükséges teret és a megfelelő mennyiségű mozgási lehetőséget biztosítani tudták ennek a sportos kutyának.

A szibériai husky összességében egészséges, szívós fajta. Azonban ahogy sok más fajtánál, náluk is gyakoriak a különböző örökletes szembetegségek és a csípőízületi diszplázia (ami mozgásnehezítettséget okozhat). Ezért fontos ezek kiszűrése a tenyésztés előtt.

A husky-nak jelentős mennyiségű testmozgásra van szüksége. Ezt biztonságos, zárt helyen vagy pórázon javasolt biztosítani számára, ugyanis erős késztetést érez arra, hogy szabadon fusson és nem lehet arra számítani, hogy a hívó szóra vissza is jön. A biztonságosan körbekerített kert elengedhetetlen ennél a fajtánál. A kerítés magassága is fontos szempont, mivel álló helyzetből is képes bármit átugrani. Egy felnőtt szibériai husky naponta több, mint két óra testmozgást igényel, megfelelő futási lehetőséggel.

Egy huskynak jókora méretű házra van szüksége (lehetőleg központi fűtés nélkül, vagy legalábbis nem túl meleg benti hőmérséklettel), de ami a legfontosabb, hogy legyen lehetősége és helye futni, így a vidéki környezet illik hozzá a legjobban. Vidéken a szomszédokat is kevésbé zavarja a fajtára jellemző, elkerülhetetlen vonyítás.

Kutyád étrendje kiegyensúlyozott arányban kell, hogy tartalmazza a fő tápanyagokat és elengedhetetlen, hogy mindig legyen előtte friss víz. Emellett fontos a rendszeres testkondíció pontozás, annak érdekében hogy megőrizd kutyád ideális alakját, valamint a napi két alkalommal történő etetés, a választott eledel etetési útmutatójának betartásával.

A husky bundáját rendkívül egyszerű ápolni. Hetente két-háromszor, vedlési időszakban (ami egy melegen fűtött házban szinte állandó rendszerességű) pedig naponta javasolt kifésülni. Tiszta fajta, alig, vagy egyáltalán nincs kellemetlen „kutyaszaga”.

A szibériai husky nem látja értelmét a kiképzésnek. Lételeme a futás és úgy gondolja, hogy ehhez nincs szüksége engedelmességre. Jól szocializáltnak és képzettnek kell lennie ahhoz, hogy nyugodtan sétáljon hámon és pórázon. A húzás nélküli séta kihívást jelenthet számára, hiszen erre tenyésztették őket. A behívást külön meg kell neki tanítani, főként vészhelyzet esetére fontos ez, mivel általában nem lehet arra hagyatkozni, hogy vissza is jön. A husky előszeretettel vadászik apróbb állatokra, erre a tulajdonságára is oda kell figyelnie gazdájának.

A szibériai husky az átlagosnál több futást, és egy szokványos életet élő család számára valószínűleg túl sok törődést igényel.

Habár sok kutya köztudottan gyermekbarát, minden kutyát és gyermeket meg kell tanítani a helyes viselkedésre és egymás kölcsönös tiszteletére annak érdekében, hogy biztonságban élhessenek egymás mellett. Ugyanakkor a kutyát és a gyermeket soha nem szabad felügyelet nélkül hagyni, a szülőknek minden mozdulatot ajánlott odafigyeléssel kísérni.

Tudtad?

  • A szibériai huskyt szánhúzó kutyának, azaz könnyű terhek nagy sebességű, rendkívül hosszú távolságokra történő szállítására tenyésztették. A II. világháború alatt azonban kereső- és mentőkutyává képezték át, ezzel segítve az amerikai hadsereget az Északi-sarkkörön.
  • Alvás közben a husky az arca köré csavarja a farkát, melyet lehelete felmelegít, így az védi az orrát és az arcát a hidegtől.
  • Az alaszkai Nome nevű kisváros megmenekülése egy szibériai husky csapatnak köszönhető. Amikor a kisvárost egy nagyon súlyos betegség (torokgyík) sújtotta, az egyetlen ellenszer több száz mérfölddel távolabb, Anchorage-ban volt csak elérhető, ahova túl kockázatos lett volna kutyaszán kívételével más módon eljutni.
  • A husky vonyítása 16 km-ről is hallható.
  • Rendkívül barátságos személyisége miatt a szibériai husky nem igazán alkalmas őrkutyának.

Kapcsolódó cikkek:

Friskies TOP 5 kutyafajta

2 perc olvasási idő

Kutyasétáltatási etikett

4 perc olvasási idő