Az Ön Kedvence, a mi Szenvedélyünk.
cirmos cica a szállítódobozából néz kifelé

Fontos tudnivalók, ha cicás utazásra készülsz

10 perc olvasási idő

A nyaralás egyszerűen nem lehet tökéletes, ha nincs ott az egész család, és egy gazdi számára természetesen ebbe beletartozik házi kedvence is.

A macskával töltött nyaralás rendkívül szórakoztató alkalmat ad arra, hogy még szorosabbra fűzd a kapcsolatot közted és cicád között. Az előkészületek során mindenképp javasoljuk, hogy készíts egy listát a macskás utazáshoz.

Akár belföldi, akár külföldi nyaralást tervezel, többnyire nincs akadálya, hogy magaddal vidd a cicádat is. Hiszen a családi vakáció nem is lenne az igazi kedvenced nélkül. Van azonban néhány dolog, amit jó előre meg kell szervezned, különösen, ha külföldi utazásra készültök.

Megfelelő felkészültséggel minden gond nélkül nekivághatsz a cicás nyaralásnak. Ez némi többletszervezést igényelhet, de ha mindent időben elintézel, és biztosra veszed, hogy cicád is könnyedén megbirkózik az utazás megpróbáltatásaival, akkor jól fog sikerülni.

Igaz, a macskák szeretnek a saját területükön belül maradni, ezért sok tulajdonos dönt úgy, hogy inkább egy megbízható ismerősére bízza kedvencét – gazdiként te tudod igazán, hogy mi a legjobb a cicádnak. Ugyanakkor a modern kisállathordozók, a kisállatútlevelek és a védőoltások lényegesen megkönnyítik, hogy az emberek kisállataikkal együtt könnyen nekivághassanak az utazásnak.

Készülj fel tutit tippjeinkkel a cicás nyaralásra - és máris kezdhetsz pakolni!

Hogyan vidd magaddal cicádat a nyaralásra? 

Amennyiben Magyarországon belül utazol a macskáddal, nem is lehetne egyszerűbb a dolgod. Miután találtál kisállatbarát szállást, van cicádban mikrochip, és meggyőződtél róla, hogy könnyen alkalmazkodik majd új, átmeneti környezetéhez, akkor készen is álltok az indulásra. A macskák mindaddig szabadon utaztathatók Európában, amíg érvényes veszettség elleni és egyéb szükséges macskabetegségek elleni védőoltással, a külső és belső paraziták elleni védelemmel, továbbá mikrochippel és érvényes kisállatútlevéllel rendelkeznek. Minden praxisengedéllyel rendelkező állatorvos kiállíthat útlevelet, ezzel tudod igazolni kedvenced meglévő oltásait, és az egyes országokban szükséges galandféreg ellenes kezelést is.

Ha repülővel utazol, fontos, hogy a légitársaságot jóval előre tájékoztasd arról, hogy macskát is viszel magaddal. Ezt követően ők eligazítanak, hogy milyen intézkedéseket kell megtenned ahhoz, hogy cicád megfeleljen a reptéri ellenőrzéseknek.

Akár országon beül maradsz, akár külföldi utazásra készülsz, nem árt ha tudod, hogy mi a teendő, ha macskáddal együtt szállsz repülőre vagy ülsz autóba.

Állatorvosi ellenőrzések, mielőtt cicáddal nyaralni indulnátok 

Mindenekelőtt fontos, hogy kizárólag előzetes hozzászoktatást követően utaztasd magaddal cicádat. Mivel a macska zsákmányállat, ezért ún. "tünetrejtő", így nehéz észrevenni nála a komoly stressz jeleit. Egy rosszul kivitelezett utaztatás súlyos egészségügyi következményekkel járhat. A hozzászoktatáshoz kérd ki egy viselkedésterápiában jártas állatorvos tanácsát, csakúgy mint a szükséges kiegészítő eledelek vagy gyógyszerek használatáról.

A legtöbb esetben macskádnak nincs szüksége speciális gyógyszeres kezelésre, mielőtt nyaralni indultok; de ha bizonytalan vagy, kérdezd meg állatorvosodat. Utazás előtt mindenképpen érdemes konzultálni az állatorvossal, hogy macskád alkalmas-e egy hosszabb útra, hiszen minden kisállat más, és akadhatnak olyan tényezők, amelyekkel esetleg nem számoltál. 

Amikor állatorvosoddal konzultálsz, beszéljétek át kedvenced általános egészségi állapotát és az esetleges bezártság által kiváltott szorongást, ha volt erre példa a múltban. Ha a cicád korábban már utazott veled, és nem voltak jó élményei ezzel kapcsolatban, érdemes megfontolnod, hogy biztosan magaddal akarod-e vinni őt ez alkalommal is. Végtére is a cicád kevésbé tudja kifejezni az érzéseit mint te, ezért nagyon oda kell figyelned rá, hogy kiderítsd, mit érez. 

Továbbá érdemes átgondolnod néhány gyakorlati szempontot is, mielőtt cicáddal nyaralni indulsz. Ha kedvenced gyógyszeres kezelésre szorul, gondoskodj róla, hogy az egész útra elegendő mennyiség legyen nálad, egy esetleges elakadás esetén is, érdemes pár napot rászámolnod. Egyes macskák esetében indokolt utazáskor a nyugtató hatású gyógyszerek alkalmazása. Fontos, hogy a gyógyszerválasztás megfelelő legyen, témában jártas szakembertől, egyes nyugtatószerek ugyanis ellenkező hatást válthatnak ki, és kötelező kipróbálni az utazás előtt, sőt nem csak kipróbálni, hanem azzal együtt tréningezni is a cicát az utazásra. Amennyiben az állatorvos nyugtatót írt fel kedvencednek az utazáshoz, fontos tudnod, hogy ennek a hatása akár tovább is elhúzódhat, mint maga az utazás. Biztosíts cicádnak meleg és biztonságos pihenőhelyet, amíg elmúlik a nyugtató hatása.

Kérdezd meg állatorvosodat, hogy javasolja-e még a nyaralás előtt kipróbálni, hogy hogyan hat a gyógyszer cicádra, különösen, ha nagy távolságot terveztek megtenni. Így kisebb eséllyel számíthatsz kellemetlenségekre az utolsó pillanatban, ami valljuk be, nagy könnyebbség lehet egy utazás során.

A cicás nyaralás megtervezése 

Ha mindent jó előre megszervezel, a nyaralás gördülékenyebb, kevésbé stresszes és sokkal szórakoztatóbb lesz neked és cicusodnak egyaránt. Készítettünk egy listát arról, hogy miket érdemes megfontolnod az utazás előtt:

  • Mindenek előtt győződj meg róla, hogy a szállásotok macskabarát legyen. Jó előre hívd fel a szállásadó figyelmét arra, hogy kiscicád is veled tart majd, így ő elő tudja készíteni kedvenced helyét az érkezésetekre.
  • Hacsak nincs cicáknak kialakított kifutó a szálláson, az ott-tartózkodásotok alatt cicádat mindvégig bent kell tartanod. Ellenőrizd, hogy a szállás kellemes és biztonságos környezetet nyújt-e cicád számára.
  • Indulás előtt érdeklődj szállásadódnál, hogy biztosítva lesz-e az alomtálca és a macskaalom cicád számára, és hogy van-e biztonságos kifutó, ahol tartózkodhat. Fontos, hogy a lehető legkényelmesebben érezhesse magát kedvenced.
  • Ha valaki más otthonában vagy egy kis panzióban szállsz meg, kérdezz rá, hogy az ott tartózkodásotok alatt lesznek-e ott más állatok is cicádon kívül. Fontos kérdés, hogy jól kijön-e cicád a többi kisállattal?
  • Gondoskodj arról, hogy a cicádnak az utazás első napjaiban előre meglegyen mindene, amire szüksége van, amíg meg nem találod a helyi beszerzési forrásokat, ahol például eledelt, vizet, jutalomfalatot, alomtálcát és a megfelelő mennyiségű macskaalmot tudsz venni, ha hosszabb ideig maradtok.
  • Mindenképpen vigyél magaddal ismerős tárgyakat otthonról, így segíthetsz cicádnak beilleszkedni az új környezetbe. Vigyél magatokkal például kaparófát, játékokat és kényelmes macskafekhelyet vagy cicapokrócot otthonról. Csakúgy mint mi emberek, a macskák is szeretik az otthon kényelmét. Továbbá ajánlott magaddal vinni macska feromon párologtató készüléket és az útmutatója szerint alkalmazni azt.
  • A stressz és az utazás miatt megváltozott rutin kedvenced emésztőrendszerét is megviselheti. Támogasd cicád beleinek egészségét és a mikrobiom egyensúlyát PRO PLAN Feline FortiFlora probiotikummal.
  • Az utazásra vigyél magaddal egy zárható cica vizestálat és elegendő mennyiségű friss vizet. A hidratált macska kedve kiegyensúlyozottabb és az is előfordulhat, hogy hűtened is kell őt az utazás során. Próbáld ki a PRO PLAN HydraCare-t, mely növeli a teljes vízfelvételt és elősegíti a megfelelő hidratáltságot.
  • Helyezz egy megfelelő méretű nedvszívó alátétet a cicád hordozójába, melyet felügyelet mellett biztonságosan használhat kedvenced és vigyél magaddal tartalékot is, így számára is tisztább és kellemesebb érzetet keltő lesz a környezete. Fordíts fokozott figyelmet arra, hogy az alátét cserélésekor kedvenced véletlenül se szökhessen ki, az autó legyen leparkolva, az ajtók és ablakok pedig zárva.
  • Még jobb alternatív megoldás, ha viszel magaddal egy külön hordozót, amibe biztonságosan át tudod tenni cicádat és ahol lehetősége van néhány óránként elvégezni a dolgát. Így tudod tisztán és szárazon tartani őt az utazás alatt. Ügyelj arra, hogy macskádon legyen hám és póráz amikor áthelyezed az egyik hordozóból a másikba, hogy előzetesen hozzá legyen szoktatva a folyamathoz, továbbá, hogy a kocsi ablaka és ajtaja zárva legyen. Ha például reptéri wc-ben végzed el a folyamatot, ott is figyelj arra, hogy az ajtó zárva legyen és a rányitás, a szökés lehetősége kizárt legyen!

Bárhogyan is választasz, mindenképp legyen nálad elegendő tartalék nedvszívó kendő/macskaalom és tisztítóeszköz a takarításhoz, hogy lehetőséged legyen cicádnak mindig friss, tiszta pihenőhelyet biztosítani.

Megérkezés a szálláshelyre macskáddal

Érkezéskor is akad bőven teendő bár az utazás után valószínűleg mindketten fáradtak lesztek és szeretnétek kifújni magatokat. Már csak néhány dologgal érdemes tisztában lenned, és kezdődhet is a nyaralás a cicáddal:

Amennyiben külföldre utaztok, az országtól függően elképzelhető, hogy kedvencednek egy rövid ideig karanténban kell maradnia. Még ha bizonyítottan tudod is, hogy egészséges, ez sok helyen törvényi előírás, ezért ezt mindenképp vedd figyelembe az utazáskor.

Amikor megérkezel a szállásra, adj időt kedvencednek, hogy megszokja az új helyet. Ezt ő is értékelni fogja. Amíg kicsomagolsz tartsd őt még egy ideig a hordozójában, egy csendes helyen, csak azután engedd ki hordozójából, ha becsuktad a szoba ajtajait és ablakait, hogy biztonságban, szabadon felfedezhesse a helyet. Lehetőleg tarts vele, járjátok be közösen a szobákat, amíg mindet fel nem fedezitek, és a kedvenced kényelemben érzi magát.

Fontos, hogy a család minden tagja tisztában legyen azzal, hogy melyik területekre mehet be a cica, és hogy a „tiltott” szobák ajtajai és ablakai zárva legyenek. Szabályozd a hőmérsékletet cicád kényelme érdekében. Ne feledd, hogy veled ellentétben ők nem tudják levenni a bundájukat, és nem vehetnek fel meleg pulóvert!

Mikrochip-beültetés

Kedvenced mikrochippelése akkor is jó ötlet, ha nem utazik veled, de még fontosabb akkor, ha magaddal viszed a nyaralásra. Ha a macskáddal mész nyaralni, nagyobb a kockázata, hogy esetleg egy nyitott ajtón kisurran, mint amikor a szokásos, ismert otthoni környezetében bóklászik a szobák között. Kevés kíváncsi macska tud ellenállni egy izgalmas szag csábításának, vagy annak, hogy kimásszon egy kalandokat ígérő ablakon.

Ha nyaraláskor inkább otthon hagyod cicádat

Mielőtt úgy döntenél, hogy magaddal viszed nyaralni macskádat, fontold meg, hogy nem érdemes-e mégis inkább a megszokott környezetében, otthon hagynod őt. A kutyákkal ellentétben a macskák minden bizonnyal szívesebben maradnak otthon a megszokott alomtálcájukkal, etetőtáljukkal és hangulatos szunyókáló helyeikkel.

Emiatt, bár biztosan hiányozni fog kedvenced, érdemes megfontolnod, hogy egy megbízható ismerősre vagy egy hivatásos cicaszitter gondjaira bízod őt, főleg ha úgy érzed, hogy kedvenced utaztatása túlságosan megterhelő lenne bármelyikőtök számára.

Amennyiben kedvencednek nincs speciális egészségügyi igénye, megkérhetsz egy megbízható, macskabarát szomszédot, barátot vagy családtagot, hogy biztosítson neki élelmet és friss vizet, tisztítsa az alomtálcáját és szánjon neki egy kis szeretettel teli játékidőt. Alternatív megoldásként egy hivatásos cicaszitter is gondoskodhat a macskádról, amíg te távol vagy, vagy panzióba is viheted őt.

Függetlenül attól, hogy kedvenced veled tart-e a nagy kalandra, vagy biztonságban otthon marad, ne felejtsd, hogy az a jó döntés, ami a kedvenced számára a legideálisabb. Még ha otthon is kell hagynod kedvencedet, képzeld el, milyen csodálatos lesz visszatérni egy izgalmas nyaralásról és milyen hangos dorombolás és osztatlan figyelem fogad majd otthon.