Az Ön Kedvence, a mi Szenvedélyünk.
cica a szállítódobozban gazdájára néz

Autós, repülős utazás macskáddal

9 perc olvasási idő

Mivel a legtöbb macska az otthon szerelmese, az utaztatást stresszként élhetik meg.

Egyes utazások elkerülhetetlenek, ezért összegyűjtöttünk néhány tippet, melyek segítségedre lehetnek, ha erre kerülne a sor.

Autós utazás macskával

Annak megismerése, hogyan utazz macskáddal az autóban a legjobb kezdet a közös kalandokhoz. Ha kellőképpen magabiztos vagy, és kézben tartod az irányítást, emellett azt is tudod, miként őrizd meg kedvenced nyugalmát, akkor az utazás aránylag stresszmentesen telhet mindkettőtök számára.

Az első és legfontosabb a macskahordozó vagy macskaszállító doboz, természetesen csak a cicád után. Soha ne engedd, hogy kedvenced szabadon utazzon az autóban. Az elvonhatja a sofőr figyelmét, ráadásul ajtónyitáskor vagy az ablak lehúzásakor cicád könnyen ki is surranhat az autóból. Biztonságosabb, ha cicád a hordozójában utazik. 

Mivel az út alatt a hordozóban kell maradnia, fontos, hogy tartós, biztonságos, könnyen tisztítható hordozót válassz (hiszen előfordulhatnak balesetek), és annak mérete is kényelmes legyen a cicád számára. Vásárolhatsz műanyag vagy fém rácsos hordozót, vagy fonott kosarat, de ne ess abba a kísértésbe, hogy kartondobozt használj erre a célra, ugyanis ha macskád véletlenül belepisil, a doboz anyaga meggyengül és szétesik.

Noha kedves gesztusnak tűnhet a rendelkezésre álló legnagyobb hordozót megvásárolni, egyes macskák jobban érzik magukat egy szűkösebb hordozóban, mert a túl nagy tér csökkenti a biztonságérzetüket. Természetesen azt sem szeretnéd, hogy kedvencednek túlságosan szűk helyen kelljen utaznia, ezért fontos, hogy megfontoltan válassz.

Ha cicádat az utazás előtti utolsó pillanatban tennéd bele először új hordozójába, arra pánikszerűen reagálhat. Minden macska más, de a legtöbbjük nem szereti, ha akarata ellenére kényszerítik őt egy hordozóba. Annak érdekében, hogy kedvenced megszokhassa hordozóját, jó előre mutasd meg neki. Minél tovább van lehetősége ismerkedni azzal, annál nyugodtabban érzi majd magát benne, amikor megkezdődik az utazás. Egy jól bevált módszer, ha néhány nappal vagy akár néhány héttel az utazás előtt leteszed a hordozót a padlóra és az ajtaját nyitva hagyod. A puha fekhely, a macskamentás finomságok és az ismerős illatok hívogatóvá, kellemes hellyé teszik cicád szemében ezt az új tárgyat, arra ösztönzik őt, hogy belülről is felfedezze azt, és biztonságos helyként tekintsen rá. A repülőutakra kialakított műanyag hordozók szétszedhetők, így a kíváncsi cicák rögtön bele is ugorhatnak, és azonnal elkezdhetik annak felfedezését.

A macskahordozó beszerzésével már meg is tetted az első lépést ahhoz, hogy kedvenced biztonságosan utazhasson.

Javasoljuk, hogy cicád nyugalmának megőrzése érdekében állatorvosodtól vagy egy állatkereskedésből szerezz be macskaferomont, permetezd be azt a hordozó belsejébe, mielőtt kedvenced elfoglalná a helyét benne. Ezen kívül az is segíthet, ha a hordozóban elhelyezed cicád jól ismert takaróját vagy kedvenc játékát.

Fokozatosan szoktasd hozzá cicádat az autós utazáshoz. Kezdetnek például az is elég, ha megkerülitek a háztömböt. Fokozatosan építsd fel a hosszabb utat, és a gyakorló alkalmakat mindig gyengéd törődéssel és ízletes jutalomfalatokkal zárd le. Legjobb, ha már kölyökkorban el tudod kezdeni a tréninget cicáddal, hogy már fiatalon hozzászokjon az utaztatáshoz. Induláskor még hangoskodhat, de aztán általában szépen megnyugszik, amikor már úton vagytok. 
Ha tudod, hogy cicád különösen ideges utazó, mégis elengedhetetlen, hogy autóval menjetek valahova, indulás előtt konzultálj állatorvosoddal. Ő felírhat olyan gyógyszert, amely segít cicádnak megnyugodni.

  • Az út előtt egy-két órával már ne adj cicádnak enni. A teli pocak rosszullétet okozhat utazás közben, és emiatt a kellemetlen érzés miatt még jobban tartózkodhat a jövőben az utazástól.
  • Az utazás alatt a hordozót olyan helyre tedd, ahol kedvenced nem tudja elvonni a sofőr figyelmét, és ahol egy esetleges hirtelen fékezés során is biztonságosan a helyén marad. Célszerű egy vízálló lepedőt is tenni a hordozó alá arra az esetre, ha szobatisztasági baleset érné kedvencedet.
  • Ha már az efféle baleseteknél tartunk, javasoljuk, hogy az utazások során mindig legyen kéznél papírtörlő, szemeteszsák és állatbarát fertőtlenítő. Jobb felkészültnek lenni.
  • Ha ketrec szerű hordozót használsz, amelyből cicád minden oldalról kilát, megnyugtatóbb számára, ha azt egy takaróval vagy ruhával letakarod, mivel ez segít neki abban, hogy búvóhelyként érezze azt.
  • Gondoskodj az optimális hőmérsékletről, ne legyen se túl meleg, se túl hideg cicád számára. Miután megbizonyosodtál arról, hogy kedvenced nem tud kijönni hordozójából, kissé lehúzhatod az autó ablakát, hogy cicád friss levegőhöz jusson. Meleg időben soha ne hagyd cicádat az autóban még néhány percre sem. Az autók még viszonylag enyhe napokon is gyorsabban melegednek fel, mint gondolnád. Nem érdemes kockára tenned cicád egészségét.
  • Ha hosszú (több mint két órás) autóutat tervezel, akkor érdemes alomtálcával kombinált hordozót használnod, továbbá mindig legyen nálad vizes-tál vagy itatópalack. Ha bármilyen okból ki kell nyitnod a hordozót az utazás során, először győződj meg arról, hogy az autó összes ablaka és ajtaja csukva legyen – nem örülnél neki, ha cicád véletlenül kiszökne, főként ismeretlen helyen.

Repülőút macskával

Kevés a valószínűsége annak, hogy sok repülőutat fogtok megtenni együtt cicáddal. Akár nyaralás, akár költözés miatt van szükség cicád repülős utaztatására, ez mindenképpen hosszabb előzetes szervezést igényel. Olvass tovább, hogy megtudj mindent, amit cicagazdiként a témáról tudni érdemes.

Mielőtt lefoglalnád a repülőjegyet fontos, hogy alaposan utánajárj mindennek, és elintézz minden fontos teendőt:

  • Mindenekelőtt tájékozódj a célország beutazási feltételeiről az adott ország hivatalos honlapján.
  • Ügyelj rá, hogy jó előre, legalább 7-8 hónappal az utazás előtt felkeresd az állatorvosodat, ugyanis szőrös barátodnak szüksége lehet bizonyos védőoltásokra vagy igazolásokra a célországba történő beutazáshoz. Egyes országok egészségügyi tanúsítványt is kérnek, amelyet 24-48 órával az utazás előtt állít ki az állatorvos.
  • Mindenképp egyeztess a légitársasággal, hogy megtudd, milyen egyedi irányelvek vonatkoznak a macskák repülőn történő szállítására. Konkrétan kérdezz rá, hogy hol fog utazni a cicád (nagy valószínűséggel a raktérben), milyen típusú előírásoknak kell megfelelnie a macskahordozónak, milyen gyakran kap majd enni és inni, és hogy vannak-e szabályok a cica életkorára vagy egészségügyi állapotára vonatkozóan. Nem javasoljuk, hogy 3 hónaposnál fiatalabb, idős, vemhes vagy rossz egészségi állapotú macskával utazz (ez valószínűleg nem is engedélyezett). 
  • Ha egynél több macskával tervezel külföldre utazni, célszerű külön hordozóba tenni őket. Egy hosszú repülőút során a legjobb pajtások is egymás "idegeire mehetnek". 

  • Próbáld meg macskádat a lehető legkevesebb átszállással tervezett járattal utaztatni, hogy a repülőgépek közt csupán minimálisan kelljen átszállítani, és ügyelj a repülés ütemezésére is: lehetőleg kerüld, hogy olyan napszakban érkezzetek, amikor nagyon meleg vagy nagyon hideg a hőmérséklet.
  • Egyes járatokon nem engedélyezett az állatok szállítása, ezért javasoljuk, hogy ezt is ellenőrizd annak érdekében, hogy ugyanazon a gépen utazz, amin kedvenced is.

Az utolsó pillanatokban bizonyára már a pakolással vagy elfoglalva, ám ne feledd, hogy van még néhány fontos elintézendő dolgod cicád utaztatása előtt:

  • Amennyiben szükség van az utazáshoz állatorvosi igazolásra, vagy csak aggódsz, hogy bírja majd kedvenced az utazást, az indulás előtt néhány nappal mindenképpen keresd fel állatorvosodat. Amennyiben ő javasolja a nyugtató beadását, érdemes még az utazás előtt tesztelni a mellékhatásokat, ugyanis a nyugtatók befolyásolhatják a macska hőmérséklet-változásokkal való megbirkózási képességét, így előfordulhat, hogy a gyógyszer hatására még frusztráltabb lesz. Ebben az esetben elképzelhető, hogy a szer több kárt okoz, mint használ, és érdemes inkább mellőzni a beadását. Konzultálj erről állatorvosoddal!
  • Ellenőrizd, hogy a cicád repülőjegyén szereplő adatok pontosan megegyeznek-e a tiéden találhatókkal. Ha nem, a lehető leghamarabb egyeztess a légitársasággal.
  • Készítsd elő a hordozót, és címkézd fel tisztán olvashatóan a macskád adataival és a repülési információkkal. Csatolj a hordozóhoz egy 24 órás etetési ütemtervet arra az esetre, ha bármilyen okból nem egyszerre érkeznétek a célállomásra.
  • Vásárolj ideiglenes bilétát cicád nyakörvére, az úti cél címével és egy esetleges vészhelyzet esetén hívható telefonszámmal. Legjobb, ha kedvenced az utazás időtartama és a külföldi tartózkodásotok alatt mindvégig viseli ezt a bilétát.

Végezetül pedig van még néhány dolog, amit megtehetsz, hogy kényelmesebbé tedd az utazást cicád számára:

Előzetesen szoktasd hozzá a hordozóhoz kedvencedet: helyezd el a macskahordozót cicád kedvenc helyén az otthonodban, a belsejébe pedig készítsd be kényelmes fekhelyet és néhány finom csemegét

Ha macskával repülsz, ügyelj rá, hogy időben érkezz a repülőtérre, hogy nyugodt lehess. Ideális esetben cicád már korábban evett (az utazás előtt körülbelül 2-4 órával már ne egyen, hogy elkerüljétek a rosszullétet az utazás során), használta az alomtálcát, és kényelmesen berendezkedett az előtte álló utazásra.