Mint minden háziállatnak, a cicáknak is megvannak a maguk sajátos viselkedési formái, melyek az emberekkel való együttélés során, évezredek alatt alakultak ki.
Mondhatjuk, hogy volt időnk megismerni minden rezdülésüket, mégis, nem árt néha górcső alá venni ezeket a viselkedési formákat, és azok jelentéseit.
Nyávogás
A cicák nyávogása rendkívül sokféle lehet. A kutatók szerint közel 100 féle árnyalatban képes kiadni a macska ezt a jellegzetes hangot. Nem mindegy, hogy kedvencünk játékra hív, a türelmetlenségét jelzi, vagy éppen enni szeretne. Az ivartalanított macskák nyávogása magasabbá válik, ezáltal közelít a kölyökcicákhoz, ez például félreértésre adhat okot a macskák közti kommunikációban. Általában elmondható, hogy a mélyebb és hosszabban elnyújtott nyávogás az éhséget, vagy éppen az agressziót, türelmetlenséget fejezi ki négylábú társainknál.
Dorombolás
A macskák dorombolását leginkább az örömhöz, a jó érzéshez társítjuk, nincs is kellemesebb hang egy cicagazdi számára, mint mikor simogatás közben az ölében dorombol kis kedvence. Kevésbé ismert tény, de a cicák olykor fájdalom érzése alatt is dorombolnak (például ellés vagy fialás közben). Ez azért alakulhatott ki így, mert a dorombolás segítségével a macska képes megnyugtatni magát, így valószínűleg ezért dorombol abban az esetben is, ha fájdalmai vannak.
Farokcsóválás
A farok csóválása egyaránt része lehet a játéknak, de a vadászatnak is, ugyanakkor jelezheti az állat feszültségét. Míg a nagyobb mértékű farokmozgás az elégedetlenségre utalhat, a függőlegesen felfelé álló farok a boldogság és a bizalom jele.
Felborzolt szőr
A szőr felborzolása egyértelműen az ijedtséget vagy meglepettséget jelzi. Amennyiben ez hátrafelé forduló fülekkel és üvegmosókefe-szerűen felborzolt, kampószerűen tartott farokkal párosul, az állat hamarosan menekülni vagy támadni fog.
Dörgölőzés
A lábszárához való dörgölőzés jelentheti azt is, hogy a macska enni szeretne. Ugyanakkor mivel az állat fejének oldalsó részén illatmirigyek találhatók, ez a gesztus egyben illatcserével is jár, így terület vagy tulajdon megjelölési szerepet is betölt.
Cicáink megannyi módon próbálnak az értésünkre adni fontos információkat magukról, érdemes odafigyelnünk rájuk. Ha pedig nem vagyunk biztosak a dolgunkban, bátran forduljunk állatorvoshoz vagy viselkedésterapeutához!
Úgy érzed, mindent tudsz macskád jelzéseiről? Teszteld tudásodat kvízünkkel!