Ha állatorvosod kutyádnál cukorbetegséget diagnosztizált, akkor fontos, hogy változtass mind az étrenden, mind az életmódon. Noha a cukorbetegség nem gyógyítható, kezelésével gondoskodhatsz kutyád optimális életéről.
Ebben a cikkben a cukorbetegség okairól és jeleiről olvashatsz, valamint bemutatunk egy-két lépést, amellyel tulajdonosként segíthetsz a kutyádon.
Mi a cukorbetegség?
A cukorbetegség összetett betegség, amelynek oka, hogy a szervezet nem tudja megfelelően hasznosítani a táplálékkal bevitt cukrot.
Evés után a táplálék különféle tápanyagokra bomlik le, többek között a glükóz nevű cukorra. Ezt rendes körülmények között azinzulin nevű hormon juttatja el a szervezet különböző részeire, hogy energiát adjon a sejteknek. Cukorbetegség esetén azonban a szervezet vagy nem termel inzulint, vagy nem hagyja, hogy megfelelően működjön.
Amikor ez történik, a cukor nem jut el a sejtekhez, hanem felhalmozódik a vérben. Az eredmény: magas vércukorszint (ún. hiperglikémia), amely – ha nem kezelik – súlyos egészségügyi problémákat okozhat.
A kezeletlen cukorbetegségben szenvedő kutyáknál a vércukorszint evés után megugrik. Ez az inzulinrendszer hibás működése miatt van, ugyanis általában ez gondoskodik a vércukorszint csupán enyhe emelkedéséről és eséséről az étkezések között.
- Túlzott szomjúság
- Túlzott vizelés
- Túlzott éhség és közben testsúlycsökkenés
- Letargia (inaktivitás/több alvás)
- Homályos szem
- Vékonyodó, száraz és tompa fényű szőrzet
Miért alakul ki a cukorbetegség a kutyáknál?
A pontos ok egyelőre ismeretlen. A hasnyálmirigy hosszú ideig fennálló gyulladása, a gének és egyes gyógyszerek viszont megnövelhetik a cukorbetegség kialakulását kutyád esetében. Leggyakrabban középkorú kutyáknál fordul elő, a nem ivartalanított nőstényeknél pedig kétszer nagyobb valószínűséggel alakul ki cukorbetegség, mint a hímeknél.
Bármelyik fajtánál előfordulhat, de egyeseknél magasabb a kockázat. Ezek többek között a következők:
- Beagle
- Cairn terrier
- Csau-csau
- Tacskó
- Dobermann
- Angol springer spániel
- Golden retriever
- Labrador retriever
- Uszkár
- Szamojéd
- Schnauzer
- West Highland White Terrier
Hogyan diagnosztizálható a cukorbetegség?
Ha a kutyád cukorbetegség jeleit mutatja, akkor állatorvosod egyszerű vér- és vizeletvizsgálatokkal igazolhatja a diagnózist.
Hogyan kezelhető a cukorbetegség?
Ha kutyádnak cukorbetegsége van, akkor egész életében kezelésre szorul majd. Állatorvosod segítségével azonban a cukorbetegség nem rövidíti le szükségszerűen kutyád életét vagy áll a boldog, normális élet útjába. Általában három dolgot kell tenned:
- Adj rendszeresen inzulin injekciókat kutyádnak
Ezek elengedhetetlenek a cukorbetegség felügyeletéhez és általában naponta kétszer kell beadni őket. A tűk nagyon kicsik, úgyhogy sok kutya észre sem veszi őket. -
Módosíts kutyád étrendjén
A cukorbetegség szorosan összefügg az étrenddel, úgyhogy a kutyádnak adott táplálék a betegség egyik legjobb felügyeleti módja. Az ideális táplálékkal elkerülhetők a vércukorszint nagy ingadozásai, és a nap során lassan szabadítja fel az energiát. -
Gondoskodj kutyád következetes napirendjéről
A kezelés eredményesebb, ha minden nap ugyanakkor adod be az injekciót és ugyanakkor van az etetés. A rendszeres testmozgás szintén fontos. Kérd ki állatorvosod tanácsát az Nektek megfelelő rutinról!