Az Ön Kedvence, a mi Szenvedélyünk.

Tacskó

A rövid szőrű tacskó alacsony de nem kicsi. Közepes méretű, rövid lábú vadászkutya, felnőtt korára 35 cm marmagasságú és 9-12 kg súlyú lehet. Kellemesen puha, egybe simuló bundája van, amely többféle színben is előfordul (a részletekért lásd a fajtaszabványt).

Tudnivalók
  • Tartásához előzetes tapasztalat szükséges
  • Foglalkozást igényel
  • Az alacsony intenzitású sétákat szereti
  • Napi egy óra sétát igényel
  • Kistestű
  • Minimális nyáladzás
  • Hetente egyszer ápolást igényel
  • Nem hipoallergén fajta
  • Kimondottan beszédes
  • Őrzőkutya, ugat és riaszt
  • Egyéb kisállatokhoz előzetes szoktatás szükséges
  • Gyermekek mellé előzetes szoktatás szükséges

Személyiség

A tacskó független személyiségű fajta. Kedves, következetes, türelmes képzést igényel. Korai szocializációra van szüksége ahhoz, hogy hozzászokjon a gyermekekhez, az idegenekhez és a kisállatokhoz. Erősen kötődik családjához, kifejezetten egy családtaghoz, akit gazdájának tekint, ám idegenekkel szemben tartózkodó lehet.

Származási ország: Németország

A tacskó Némtországból származik, története a XV. századig nyúlik vissza. Ugyanakkor a tacskó típusú kutyák az ókori egyiptomi és mexikói művészetben is megjelentek, valamint egy tacskóhoz hasonló kutya maradványait találták egy i. sz. I. századi olaszországi hajóroncs mellett. A német fajtaszabványt 1879-ben hozták létre, a fajtaklubot pedig 1888-ban alapították meg. Az első tacskókat Albert herceg egyik látogatása alkalmával exportálták Nagy-Britanniába, ezt követően a XIX. század folyamán a fajta népszerűvé vált Nagy-Britanniában és Amerikában.

A rövid szőrű tacskó leggyakoribb egészségügyi problémája testfelépítéséből adódik, hajlamos a gerincbántalmakra. A szívbetegség is viszonylag gyakori a fajtánál. Mint sok más fajtánál, náluk is megfigyelhetőek különféle öröklött szembetegségek ezért javasolt a tenyészkutyák rendszeres szemvizsgálata.

A tacskó legalább napi fél óra mozgást igényel. Mielőtt a pórázról elengednéd , győződj meg róla, hogy a hívó szóra visszajön, ugyanis vadászösztönei arra késztethetik, hogy egy szag nyomán egy zsákmány reményében útnak eredjen. Ne feledd, hogy a tacskó kotorékeb, arra tenyésztették, hogy a kisebb vadakat kihajtsa az üregekből. Képes többféle kerítés alá is ásni, ezért ellenőrizd kerted biztonságosságát!

A kistestű kutyák anyagcseréje gyors, ezért gyorsabban égetik az energiát, ugyanakkor kis méretű gyomruk miatt jobb, ha többször keveset esznek. A kistestű kutyáknak szánt eledeleket kifejezetten úgy állították össze, hogy az a főbb tápanyagokat megfelelő arányban tartalmazza, a kisméretű állkapocsra formázott és méretezett tápszemek pedig ösztönzik a rágást, és az emésztést is javítják.

A rövid szőrű tacskó bundája kevés törődést igényel. Hetente egyszer elegendő átfésülni szőrzetét egy gumírozott szőrápoló kesztyűvel.

Habár sok kutya köztudottan gyermekbarát, minden kutyát és gyermeket meg kell tanítani a helyes viselkedésre és egymás kölcsönös tiszteletére annak érdekében, hogy biztonságban élhessenek egymás mellett. Ugyanakkor a kutyát és a gyermeket soha nem szabad felügyelet nélkül hagyni, a szülőknek minden mozdulatot ajánlott odafigyeléssel kísérni.

Bár a tacskó nem nagyméretű kutya, hosszú háta miatt ügyelni kell arra, hogy ne ugráljon fel-le a bútorokról. Könnyítsd meg a fel- és lejutást lépcsővel vagy rámpával. Emellett kerülni kell a hosszú lépcsősorokon való átjutásukat, legjobb, ha egy egyszintes házban élhet. Egy kis vagy közepes kert mindaddig elegendőnek bizonyul számára, amíg a rendszeres és változatos séta is biztosítva van.

A tacskó nem ideális kutya azok számára, akik csupán hobbiból szeretnék tanítani. A tacskó képes elsajátítani az alapokat beleértve a laza pórázon való sétát, a nyugton maradást és bizonyos mértékig a behívást is. Barátságos természetű (bár akad köztük néhány amelyik nem nézi jó szemmel az idegen kutyákat, különösen a nyers stílusúakat), ám ennek ellenére fontos a korai szocializációja, az emberekhez és állatokhoz való korai szoktatás.

Tudtad?

  • Úgy vélik, hogy egy fordítási hiba az oka annak, hogy a tacskókat a mai napig hivatalosan a vadászkutyák közé sorolják, nem pedig a terrierek közé. Németül a tacskó neve „borzkutyát” jelent, de 1874-ben, amikor a fajta bekerült az akkori nyilvántartásba, a szerzők tévesen fordították a német „hund” szót „hound”-nak, azaz vadászkutyának nem pedig „dog”-nak azaz kutyának. Sok gazdi egyetért abban, hogy egy tacskóval élni sokkal inkább olyan, mint egy terrierrel, mintsem egy vadászkutyával.

  • Míg Németországban háromféle tacskó méret létezik, addig más országokban csak kétféle ismert.