Az Ön Kedvence, a mi Szenvedélyünk.

Birman

A birman fajta félhosszú szőrű, világos színű macska, sötét arccal, lábakkal, füllel és farokkal. Az átlag házimacskánál nagyobb méretű, vaskos testtel és rövid lábakkal. Szeme kék, mancsai hófehérek, hátsó lábain magasabbra húzódik a fehér szín. Feje széles és kerek, fülei közepes méretűek. A fajta sokféle színű változata ismert.

Tudnivalók
  • Játékos és kíváncsi
  • Barátságos, ugyanakkor önálló
  • Csendes
  • Átlagos testalkatú macskafajta
  • Napi szintű ápolást igényel
  • Nem hipoallergén fajta
  • Szüksége van egy külső kifutóra
  • Remek családi macska

Személyiség

A birman macska kifejezetten szeretetteljes, és ragaszkodó fajtaként ismert, generációkon át társmacskának tenyésztették. Csendes, társaságkedvelő, okos és barátságos fajta. Kíváncsi természete miatt rendkívül tanulékony és emberközpontú.

Története és származása

Származási ország: Burma/Franciaország

Egyéb nevek: Burmai szent templommacska

Bár a birman macskák eredetéről nincs egyértelmű adat, a történetek szerint 1919 körül egy burmai macskapár Franciaországba szállítását követően kezdett a fajta a nyugati világban is meghonosodni. A második világháború alatt azonban a birman fajta szinte teljesen eltűnt, a fennmaradt egyedeket a fajta újjáépítése érdekében tudatosan vegyíteni kellett más hosszúszőrű fajtákkal (főleg perzsa macskákkal), valamint a sziámi egyedekkel is. Az 1950-es évek elejére azonban már ismét tiszta birman macskaalomokat tudtak tenyészteni. A helyreállított fajtát 1965-ben ismerték el Nagy-Britanniában.

Egyes fiatal birman macskák esetében a vérvizsgálatok alapján veseműködési zavart állapítottak meg – ennek nem feltétlenül kell nagy jelentőséget tulajdonítani, de érdemes odafigyelni, mert egyes egyedek hajlamosabbak lehetnek a veseelégtelenség kialakulására.

Az eledellel kapcsolatban minden macskának egyedi preferenciái és szükségletei vannak. A macskák azonban húsevők, étrendjüknek fedeznie kell 41 meghatározott tápanyagot. Ezen tápanyagok aránya az életkortól, az életmódtól és az általános egészségi állapottól függően változhat, így nem meglepő, hogy egy növésben lévő, energikus cica más tápanyagszükséglettel rendelkezik, mint egy kevésbé aktív, idős macska. Érdemes továbbá szem előtt tartani olyan szempontokat is, mint az ideális fizikai kondíció megőrzéséhez szükséges, megfelelő mennyiségű, az etetési irányelvek szerinti táplálék etetése, valamint az egyéni preferenciák kielégítése nedves vagy száraz eledelek receptúráival.

A birman macska bundája puha és selymes. A perzsa macskáéhoz képest könnyebb a rendben tartása. Ám ahhoz, hogy ez így is maradjon, javasolt kefével és fésűvel  hetente legalább egyszer átfésülni azt. Amennyiben a macskát fiatal korban hozzászoktatják a rendszeres ápoláshoz, élvezettel fogja tűrni az extra törődést és figyelmet. Ahogyan a többi fajtánál is, a birman macskák egészségének megőrzésében is fontos szerepet játszik a rendszeres védőoltás, a parazita elleni védelem és az éves állatorvosi ellenőrzés.

Bár a fajta nem a gyermekbarátságáról ismert, minden macska természete más és más. Megfelelő összeszoktatást követően alkalmassá válhat a gyermekekkel való együttélésre.

Kapcsolódó cikkek:

Ezek a legnépszerűbb macskafajták

4 perc olvasási idő

Így óvjuk macskánkat nyáron

3 perc olvasási idő

Miért és mikor liheg a macska?

2 perc olvasási idő