Az Ön Kedvence, a mi Szenvedélyünk.

Máltai selyemkutya

A máltai selyemkutya egy arisztokratikus külsejű öleb, mélyszínű szemekkel, hosszú, selymes, patyolattiszta fehér bundával, mely vonzza a tekintetet.

Tudnivalók
  • Ideális választás kezdő gazdiknak
  • Alap nevelést igényel
  • Az alacsony intenzitású sétákat szereti
  • Napi fél óra sétát igényel
  • Öleb
  • Minimális nyáladzás
  • Napi szintű ápolást igényel
  • Hipoallergén fajta
  • Beszédes
  • Őrzőkutya, ugat és riaszt
  • Más háziállatokkal jól kijön
  • Remek családi kutya

Személyiség

Kis mérete ellenére a máltai selyemkutya viszonylag robusztus fajta. Barátságos, bizalommal teli, éber kutya feltéve, ha jó tenyésztőtől származik és megfelelően szocializált. Szorosan kötődik gazdájához, legszívesebben mindenhova elkísérné őt.

Története és származása

Származási ország: Málta

A máltai selyemkutya az egyik legkorábbi kistestű társkutya fajta. Már több száz évvel ezelőtt is létezett Máltán, ám a legkorábbi feljegyzések a fajtáról az 1800-as évek elejére nyúlnak vissza, amikor a nemesi családok ölebjeként vált ismertté, korabeli festményeken gyakran ábrázolták. A XIX. és XX. század során egyre népszerűbbé vált mind Máltán, mind más országokban. Angliában először 1859-ben jelent meg kiállítási kutyaként, de külsejének és temperamentumának köszönhetően hamar rajongókra lelt szerte a világon.

Sok kistestű fajtához hasonlóan a máltai selyemkutyáknál is gyakran fellépő probléma a térdkalács ficama (patella luxatio), illetve előfordulhatnak náluk örökletes szembetegségek is, ezért a tenyészkutyák szűrése javasolt.

A máltai selyemkutya napi fél óra sétával már megelégszik, de természetesen boldogan fogadja, ha ennél több mozgási lehetőséget tudsz neki biztosítani. Meglepően szívesen vesz részt a kinti szabadidős programokban, ekkor előbújhat belőle múltbéli ösztöne is: a kártevők levadászása. Továbbá örömet okoz számára a közös játék gazdájával.

A kistestű kutyák anyagcseréje gyors, ezért gyorsabban égetik az energiát, ugyanakkor kis méretű gyomruk miatt jobb, ha többször keveset esznek. A kistestű kutyáknak szánt eledeleket kifejezetten úgy állították össze, hogy az a főbb tápanyagokat megfelelő arányban tartalmazza, a kisméretű állkapocsra formázott és méretezett tápszemek pedig ösztönzik a rágást, és az emésztést is javítják.

Annak érdekében, hogy gubancmentes maradhasson, hosszú, selymes bundája napi szintű apolást igényel. Amennyiben elhanyagolják, szőrében raszták keletkezhetnek, ami fájdalmat okozhat neki. A szükséges gyakori fésülés miatt fontos már kölyökkorban hozzászoktatni az ápoláshoz, hogy a későbbiekben is jó élményeket társítson hozzá.

A máltai selyemkutya sokkal okosabb, mint azt sokan gondolják, élvezi, ha új trükköt tanulhat. Érdemes megtanítani pórázon és hámon is sétálni valamint hogy hívó szóra visszajöjjön. Noha aranyos bolyhos kutyának tűnhet, a máltai selyemkutya olykor heves mókusüldözésbe kezdhet.

A máltai selyemkutya elbűvölő társ, boldogan él családban, általában szorosan kötődik egy személyhez. Kis mérete és gyengéd természete miatt azonban nyüzsgő családi életbe nem ajánlott.

Habár sok kutya köztudottan gyermekbarát, minden kutyát és gyermeket meg kell tanítani a helyes viselkedésre és egymás kölcsönös tiszteletére annak érdekében, hogy biztonságban élhessenek egymás mellett. Ugyanakkor a kutyát és a gyermeket soha nem szabad felügyelet nélkül hagyni, a szülőknek minden mozdulatot ajánlott odafigyeléssel kísérni.

Tudtad?

  • A máltai selyemkutya népszerű kedvenc volt a királyi családokban. A legenda szerint Mária skót királynő lefejeztetésekor hűséges máltai selyemkutyája végig a szoknyája alatt rejtőzött, csak a kivégzés után találtak rá.
  • Az évek során a máltai selyemkutya világszerte többféle néven vált ismertté, többek között: „máltai kutya”, „ősi máltai kutya”, „római hölgyek kutyája”, „a vígasztaló”, „gyengéd spániel”, „bichon”, „máltai oroszlánkutya” valamint „máltai terrier” néven.
  • A máltai selyemkutya rendkívül jó ugróképességgel rendelkezik, nem igazán tart a gravitációtól sem.
  • Létezett egy 2 millió dollárt érő máltai selyemkutya, akit Take Trouble-nak hívtak.

Kapcsolódó cikkek: