Hogyan ismerhető fel és hogyan menedzselhető a macskák szorongása?
A macskák szorongása komoly problémát jelenthet a gazdik számára. Olvasd el útmutatónkat, hogy jobban megismerd a cicák szorongásra utaló tüneteit, és tudd meg, hogyan segíthetsz kedvencednek.
A kisállatok sok mindentől félhetnek: hangos zajoktól, tűzijátéktól, de akár még a fürdéstől is. A macskák esetében azonban ritkán esik szó a szorongásos problémákról. Pedig a nyugtalan macska sok gazdi számára jelent komoly gondot még akkor is, ha nem mindig tudják, hogy valójában ez áll a probléma hátterében. Csakúgy, mint az embereknél, a szorongás a macskák esetében is sokféleképpen nyilvánulhat meg, és nem mindig olyan könnyű felismerni, mint egy testi betegséget – a macska szorongása nem mutatható ki például vérvizsgálattal. Ha szeretnél többet megtudni arról, hogy mitől feszenghet egy cica, valamint kíváncsi vagy néhány szakértői tippre, amelyek segíthetnek kezelni azt az állapotot, olvass tovább!
A macskák is szoronghatnak?
Ahogy minden állat, a macskák is mutathatják a szorongás vagy diszkomfort jeleit. Bár nem tudják szavakkal kifejezni érzéseiket, különféle jelekből, szorongásra utaló tünetekből és gyakran destruktív viselkedésformákból következtethetünk arra, hogy szoronganak.
A macskák szorongásának jelei sajnos könnyen félreértelmezhető nem kívánt viselkedésként, ezért fontos, hogy megfigyeld, mikor kezdte el kedvenced a probléma jeleit mutatni. A macskákban a szorongás kialakulását gyakran konkrét események, tárgyak, illetve a napi rutinban vagy a környezetükben beállt változások előzik meg. Fontos lenne pontosan visszaemlékezned arra, hogy mikor kezdődtek a problémák, ugyanis ez értékes információ lehet az állatorvosnak, aki segít cicád számára a legmegfelelőbb egyéni kezelést megtalálni.
A szorongás jelei és tünetei macskáknál
A macska szorongása gyakran diszkomfortra utaló jelekben mutatkozik meg, melyeket korábban nem mutatott: ez magába foglalhatja a destruktív viselkedési formákat is, például a bútorok és a függönyök karmolását.
Hasonlóképpen a kényszeres viselkedés is szorongásos problémára utal. Kényszeres viselkedésnek tekintjük azt a magatartást, amely újra és újra megismétlődik. Ez a viselkedés akár addig is fajulhat, hogy kedvenced bár nem szándékosan, de kárt okoz magában, vagy más tárgyban a környezetében. Például olyan mértékben viszi túlzásba a tisztálkodást, hogy az már szőrvesztéssel jár.
A macska szorongásának egyéb jelei és tünetei lehetnek:
- Nem az alomtálcára végzi a dolgát
- Hangulatváltozások
- Rejtőzködés
- Agresszív viselkedés emberekkel, és/vagy más háziállatokkal szemben
- Fokozott hangadás (túlzott nyávogás)
- Megváltozott étvágy vagy testsúly
- Céltalan járkálás fel-alá a házban, akár gyakori nyávogással kísérve
- Letargia és a szokásosnál több alvás
Mi válthat ki szorongást egy macskában?
Sok minden kiválthat szorongást a cicáknál. Ezek gyakran hasonlítanak azokhoz az okokhoz, amelyek az emberekben is bizonytalanságot keltenek, például a napi rutinban vagy a környezetben történő jelentős változások. Az olyan események, mint pl. a költözés vagy egy új személy érkezése a családba könnyen válthatnak ki diszkomfort érzetet a macskákban.
Ugyanakkor egy-egy múltbeli, traumatikus eseményhez köthetően is megjelenhetnek a diszkomfort és a szorongás jelei. Ha menhelyről fogadtad örökbe a macskádat, próbálj meg minél többet megtudni a múltjáról és a korábbi gondozás körülményeiről. Így nagyobb valószínűséggel tudod óvni kedvencedet azoktól a helyzetektől, amelyek újra felidézhetik benne egy korábban átélt trauma emlékét. Azok a macskák, amelyeket életük során többször költöztettek, hajlamosabbak a szorongásra.
Fontos észben tartanod, hogy bármilyen változás kedvenced rutinjában vagy környezetében okozhat nála szorongást, még akkor is ha ez nem olyan jelentős változás, mint pl. egy költözés. Sokszor csupán annyi is elég, hogy elbizonytalanítsa a cicát, és szeparációs szorongást váltson ki belőle, ha munkahelyet váltasz, és hirtelen a megszokottól eltérő időpontokban mész el otthonról.
A macskák szeparációs szorongása
A szeparációs szorongás különösen gyakori azoknál a macskáknál, amelyeknek többször kellett otthont váltaniuk, vagy akik korábban gazdátlanul maradtak. Ám függetlenül az előzményektől, bármely kisállatnál kialakulhat.
A probléma általában akkor jelentkezik, amikor a macskát elválasztják a gazdájától vagy egy másik, hozzájuk közel álló kisállattól.
A macskák szeparációs szorongásának jelei és tünetei:
– A szeparációs szorongással küzdő macskák kényszeresen követik a gazdájukat szobáról-szobára, és állandó figyelmet igényelnek.
– Amikor épp készülsz elindulni otthonról, a macska felismeri ezt és elkeseredik: elrejtőzik, duzzog vagy nyávogással ad hangot a nemtetszésének.
– Amikor egyedül van a házban, olyan kártékony viselkedést mutat, ami eddig nem volt rá jellemző, például nem az alomtálcán végzi el a dolgát, vagy nem fogyaszt az eledeléből.
Hogyan lehet kezelni a macskák szorongását és szeparációs szorongását?
A macska szorongásának jelei és tünetei mögött gyakran más betegségek is rejtőzhetnek, ezért mindenképp javasolt felkeresned állatorvosodat, és megbizonyosodnod arról, hogy nem áll a háttérben más egészségügyi probléma. Miután állatorvosod kizárta ezt a lehetőséget, elképzelhető, hogy szorongást diagnosztizál kedvencednél és akár gyógyszert is szükséges lehet felírnia, vagy bizonyos nyugtató technikákat javasolhat, illetve tanácsolhatja, hogy fordulj macskaviselkedési szakértőhöz.
A kiváltó ok felderítése
Ahhoz, hogy kedvencedet hatékonyan meg tudd nyugtatni, az első és legfontosabb lépés, hogy megtaláld izgatottságának okát. Gyakran elég egy egyszerű változtatás cicád környezetében vagy napi rutinjában, mely megoldás lehet kedvenced diszkomfort érzetének csökkentésében.
Környezetgazdagítás alkalmazása
A szeparációs szorongásban szenvedő cicák esetében a motiváló környezet megteremtése segíthet kedvencedet mentálisan stimulálni (és elterelni figyelmét az egyedüllétről), amíg nem vagy otthon. A magasból kilátást nyújtó cicamászókák vagy számos cicajáték segíthet abban, hogy kedvenced elfoglalja magát, amíg távol vagy. A logikai ételadagolós játékok is nagyszerű figyelemelterelők lehetnek. Kizárólag olyan macskajátékokat válassz, melyeket cicád biztonságosan használhat akkor is, amikor távol vagy.
Hagyd bekapcsolva a rádiót
Ha cicád szeparációs szorongásban szenved, próbáld meg bekapcsolva hagyni a rádiót, amikor el kell menned otthonról. Válassz olyan rádióállomást, amelyen rádiójátékok is futnak, hogy emberi hangokat hallgathasson, vagy keress olyat, ahol olyan zenéket játszanak, melyeket cicád kedvel. Ma már vannak kifejezetten erre a célra létrehozott YouTube csatornák illetve létezik ilyen eszköz is (pl. Relaxopet), ami hallható vagy csendes üzemmódban játssza le a nyugtató hangfrekvenciákat cicádnak.
Használj nyugtató hatású készítményeket
Kedvenced feszültségének oldásához érdemes lehet nyugtató hatású feromont tartamazó diffúzort vagy sprayt (pl. Feliway) használni, vagy megfelelő mennyiségben és koncentrációban alkalmazva terápiás minőségű illóolajat párologtatni diffúzorral. Továbbá triptofánt tartalmazó vagy gyógynövényekkel készült kiegészítő eledelek etetése (az adott termék etetési útmutatóját betartva) is hatékony lehet erre a célra.
Ne csinálj felhajtást a jövés-menés miatt
Ez az egyik legfontosabb tanács cicád szeparációs szorongásának kezelésére. Bár mindannyian szeretünk indulás előtt elköszönni szőrös barátainktól, ettől valójában csak mi érezzük jobban magunkat, macskád számára ez viszont csak egy jel, hogy elhagyni készülöd őt. Amikor el kell hagynod a házat, egyszerűen fogd a cuccaidat, és mindenféle rituálé nélkül indulj el. Ezzel jelzed macskádnak, hogy ez teljesen normális, így nem adsz neki időt az ijedtségre és elkerülheted, hogy akaratlanul is feszengő, kellemetlen érzéseket kelts benne távozáskor.
Reméljük, hogy hasznosnak találtad útmutatónkat a macskák szeparációs és általános szorongásáról. Javasoljuk, hogy ha változást észlelsz macskád viselkedésében, vagy a szorongás bármely jelét látod rajta, fordulj szakemberhez. Kérj időpontot állatorvosodhoz, hogy kizárjátok a mögöttes okokat, és ha szükséges, fordulj tapasztalt macskaviselkedési szakértőhöz.
Szeretnél többet megtudni a cicák viselkedéséről? Ismerd meg a macskák viselkedésével kapcsolatos cikkeinket!